Opća skupština Ujedinjenih naroda donijela je 15. prosinca 2015. rezoluciju o proglašavanju 11. veljače Međunarodnim danom žena i djevojaka u znanosti.
Žene u znanosti kroz povijest
One su prvenstveno bile znanstvenice na različitim područjima znanosti, istraživačice i intelektualke koje su svojim znanjem, napornim radom, upornošću i ljubavi prema poslu postigle što nitko prije njih nije. Čistom slučajnošću bile su žene, zbog čega im je često bilo mnogo teže.
Njihova imena više su poznata u užim znanstvenim krugovima, dok ih šira javnost teže pamti. Njihova otkrića većinom su u primjeni u svakodnevnom životu ili su pak ključna za razvoj određene znanosti.
Marie Curie
Bila je najveća od najvećih, te najpoznatija znanstvenica modernog svijeta. Ova fizičarka i kemičarka bila je pionir u istraživanju radioaktivnosti, otkrivši elemente radij i polonij, prirodu zračenja i beta zrake. Također, je prva žena koja je dobila dvije Nobelove nagrade za različite znanosti – kemiju i fiziku.
Maria Agnesi
Ona je autorica prve matematičke knjige koju je napisala žena, a koja još uvijek služi kao literatura u znanstvenim krugovima. Također, je bila prva žena koja je postala profesorica matematike na sveučilištu u Bologni.
Gertrude Bell Elion
Poznata je po otkriću brojnih lijekova, uključujući one za HIV, herpes, poremećaje imuniteta i leukemiju. Ona i njezin kolega George H. Hitchings dobitnici su Nobelove nagrade za medicinu.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.